Na ostro

W Internecie nie brakuje krótkich filmów przedstawiających śmiałków jedzących tyle ostrego chili, ile tylko zdołają. Widać, jak się pocą, krzyczą i wiją. Nigdy nie potrafiłam zrozumieć, po co się je tyle czegoś tak pikantnego, że kubki smakowe eksplodują, zostawiając po sobie palące wspomnienie. Wolę raczej owocową, ciepłą nutę, którą wbrew pozorom również może dać chili. Właśnie ten smak często kryje się w gatunkach, które mają większą ostrość na skali Scoville’a.

Moim zdaniem taka odmiana chili jak habanero daje o wiele ciekawsze doznania smakowe niż łagodniejsze rodzaje papryczek, które można bez trudno znaleźć na sklepowych półkach. Najostrzejszym gatunkiem jest podobno Trinidad Scorpion, który osiąga aż 1 400 000 jednostek ostrości w skali Scoville’a. Dla porównania najsilniejsze habanero ma ich do 500 000. Za pikantność papryczek odpowiada kapsaicyna, organiczny związek chemiczny, który ma charakter lipofilowy. Oznacza to skłonność cząsteczek chemicznych do rozpuszczania się w tłuszczach i olejach. Gdy czujemy, że w ustach wybucha pożar, z pomocą przyjdą na pewno mleko, jogurt, kawałek chleba lub alkohol. Ważne jest też, by porządnie opłukać wodą ręce przed ich kontaktem z innymi częściami ciała.

Papryczki chili to zbiorcze określenie dla papryki jagodowej, peperoni, jalapeño, habanero i innych pikantnych roślin o nazwie systematycznej Capiscum. Chili, podobnie jak ziemniaki i pomidory, należy do rodziny Solanaceae. Capsicum annuum to papryka roczna, a Capsicum baccatum to pochodząca z Ameryki Południowej papryka jagodowa. Pozostałe gatunki, które na co dzień nazywamy chili, to Capsicum chinense (papryka habanero), Capsicum frutescens (papryka tabasco) i Capsicum pubescens (papryka rocoto).

Chili, wdzięczne w uprawie warzywo, sprawi wiele radości również tym, którzy nie mają szczególnej smykałki do zajmowania się roślinami, ponieważ nawet mała domowa hodowla może przynieść niemałe zbiory. Warto wybrać takie gatunki, które idealnie sprawdzą się w gotowaniu. Szczególnie polecane są łagodniejsze Lemon Drop i Champion lub średnio ostre Rawit, Jalapeño i Aji Blanco Cristal i Aji Habanero.

TEKST: MALIN BROMAN
ZDJĘCIA: DAVID BACK

Powiązane